دلایل مهم سوختگی برگ پتوس + راه حل

در این ویدئو می‌بینید که با برگ های سوخته پتوس چکار کنید

علت سوختگی نوک برگ پتوس

یکی از سوالاتی که دارندگان پتوس اکثرا با آن مواجه می‌شوند، علت سوختن نوک برگ پتوس است.

در این مقاله به علت سوختن نوک برگ پتوس و همینطور لبه‌های برگ و راهکار های قطعی آن می‌پردازیم که هیچ جا به این جزییات نخوانده باشید, و به راحتی بتوانید درمان سوختگی نوک برگ پتوس را خودتان به راحتی انجام دهید.

سوختن نوک برگ پتوس عمدتا 6 دلیل بسیار مهم دارد و این دلایل خودش عوامل متعددی را شامل می‌شوند.

1- زمانی که خاک پتوس شور شده باشد!

زمانی که خاک گلدان پتوس شور شود موجب سوختن نوک برگ پتوس می‌گردد اما کسی که در گلدان پتوس خود نمک نمی‌ریزد پس چرا خاک شور می‌شود؟!

خب اینجا منظور از شوری خاک به معنای بالا رفتن املاح خاک می‌باشد، اما چرا این اتفاق رخ می‌دهد؟

استفاده از کود های شیمیایی

این به دلیل استفاده متناوب از کود‌های شیمیایی است، کود‌های شیمیایی در کوتاه مدت بسیار عملکرد بسیار خوب و عالی از خود نشان می‌دهند و باعث شده گیاهان شما خوب و سریع رشد کرده و سرحال شوند اما در دراز مدت باعث بالارفتن املاح خاک و شوری آن می‌شود و نوک سوزی پتوس یکی از عوارض استفاده از کود‌های شیمیایی است.

بعنوان مثال برخی از افراد و می‌گویند حدود 1 سال است که از پتوس خود نگهداری می‌کنند و گیاه کاملا در وضعیت مناسب بود اما اخیرا با سوختگی نوک برگ پتوس مواجه شده‌اند در حالی که شرایط لازم مهیا بوده و همینطور در حین نگهداری به صورت منظم به آن کوددهی می‌کردند. (کوددهی با کودی مانند سه بیست 20 20 20)

خب در اینجا باید گفت که در طی یک‌سال این کود اثر مثبتی بر رشد و شادابی گیاه داشته اما در کم‌کم باعث شده تا  درحال حاضر خاک را شور کند؛ بالا رفتن املاح خاک نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد.

سعی کنید بیشتر از کود‌های ارگانیک مانند کود جلبک دریایی یا همان بیوآلجاکس استفاده نمایید ک اثر بسیار خوبی نیز برای گیاهتان دارد.

سوختگی نوک برگ پتوس

اما چه چیز‌ دیگری باعث بالا رفتن املاح خاک و موجب سوختن نوک برگ پتوس می‌شوند؟

آب املاح دار

می‌دانیم که در بسیاری از شهر‌های ایران آب منازل دارای املاح بالایی است و درون آن موادی مانند کچ وجود دارد این هم خود مزیدی بر علت شوری خاک است.

آبیاری با اب جوشیده سرد شده نیز دلیل دیگری است، این نوع آب فقط کلر ندارد اما حتی املاح آن بیشتر از آب نجوشیده است و اینکه فکر کنیم آب لوله‌کشی را  جوشانده و سرد کنیم دیگر برای گیاه‌مان مشکلی ایجاد نمی‌کند اشتباه بوده و باعث شوری خاک می‌شود و تا آن‌جایی که ممکن است سعی شود حتما از آب تصفیه شده استفاده کنید.

2- کمبود رطوبت

دومین دلیل سوختگی برگ پتوس کمبود رطوبت پتوس است که این موضوع دلایلی مختلفی دارد.

 • استفاده از قیم‌های خزه دار

گیاه پتوس، ریشه‌های هوایی زنده دارد، این ریشه‌های هوایی برای جذب رطوبت بیشتر برای پوتوس بوجود میایند، حالا زمانی که ما از قیم استفاده می‌کنیم، خصوصا قیم‌های خزه دار که زود خشک می‌شوند، ریشه هوایی پتوس وارد خزه قیم شده و قیم هم زمانی که خشک می‌شود بجای اینکه گیاه رطوبت را از قیم دریافت کند، قیمِ خشک، رطوبت را از ریشه هوایی پتوس می‌گیرد و باعث نوک سوزی برگ پتوس می‌شود.

پس حتما و حتما رطوبت قیم را چک کنید که نه خیلی خیس باشد و نه خیلی خشک؛ چون اگر خیلی خیس باشد منجر به قارچ گرفتگی پتوس و اگر خشک باشد باعث نوک سوزی برگ‌های پتوس می‌گردد.

 • استفاده از کولر گازی در محیط نگهداری پتوس

آبی که از کولر گازی خارج می‌شود آن رطوبتی است که از محیط خارج و محیط را خشک می‌کند.

این محیط خشک و خنک برای انسان مطلوب است اما برای پتوس شما اصلا خوب نیست چون که هم محیط پیرامون گیاه و هم خاک آن را خشک می‌سازد؛ و همانطور که گفته شد خشکی هوا محل نگهداری پتوس ها و کمبود رطوب باعث سوختن نوک برگ‌ پتوس و قهوه ای شدن آن می‌گردد.

قهوه ای شدن نوک برگ پتوس

3- کمبود پتاسیم

چرا کمبود عنصر پتاسیم در خاک باعث سوختن نوک برگ پتوس می‌گردد؟

به دلیل اینکه در نبود پتاسیم، که جزو عناصری است که اگر نباشد گیاه نمی‌تواند نیتروژن جذب کند؛ پتاسیم و نیتروژن به هم مانند زنجیر گره خوردند به این خاطر همین وجودشان به یکدیگر وابسته است.

اگر گیاه پتاسیم کافی در اختیار داشته باشد، هم می‌تواند نیتروژن جذب کند و هم فسفر؛ و گیاه از هر نظر شاداب می‌شود.

پتاسیم جز مهمترین عناصری است که در رشد گیاه نقش بسیار مهمی دارد، بخاطر همین تاکید می‌شود که برای گیاهانتان از کود‌هایی استفاده شود که تمامی عناصر را داشته باشه.

کمبود پتاسیم در پتوس ها موجب:

 • توقف رشد ساقه اصلی و شاخه ها
 •  کوچک ماندن و ضعیف شدن گیاهتان (به صورت چشمی مشخص است گیاه ضعیف می‌باشد.)
 • تغییر رنگ داده برگ ها به سبز تیره مایل به خاکستری 
 • رنگ پریده شدن (کم رنگ شدن) رگ برگ ها
 • حاشیه سوزی، لبه سوزی یا نوک سوزی برگ پتوس (از همه مهم‌تر)

برای رفع این مورد می‌توانید از کود پتاس بالا مثل کود 36 12 12 استفاده نمایید.

4- گرما

بالا بودن بیش از اندازه دمای هوا نیز موجب سوختگی لبه های برگ پتوس خصوصا در برگ های تازه و جوان‌تر خواهد شد؛ این اتفاق اغلب در فصل تابستان رخ می‌دهد

علت سوختن برگ پتوس

5- نور مستقیم و شدید

شاید برایتان باعث تعجب شود که مگر پتوس علاقه به نور زیادی ندارد پس چرا نور نیز می‌تواند باعث سوختگی برگ شود؟

پاسخ این است که این نور زیاد مورد علاقه پتوس باید به صورت غیر مستقیم تامین گردد و فضای نگهداری آن بسیار روشن باشن؛ نور مستقیم هم می‌تواند به‌صورت مستقیم برگ پتوس را بسوزاند و هم بصورت غیر مستقیم به‌این صورت که مثلا با گرم شدن شیشه پنجره بخاطر نور و تماس داشتن برگ با شیشه، برگ پتوس می‌سوزد.

و یا موردی که در گلخانه‌ها بیشتر رخ می‌دهد اینکه پتوس غبار پاشی شده باشد و ریز قطرات آب به‌روی برگ‌ها باشد و وقتی نور مستقیم به آن‌ها برخورد می‌کند قطرات مانند ذره‌بین عمل کرده و برگ پتوس را می‌سوزانند.

درمان سوختگی نوک برگ پتوس

6- قارچ گرفتگی

از دیگر علت‌های سوخته شدن برگ پتوس آبیاری زیاد است که خیس بودن همیشگی خاک موجب قارچ گرفتگی پتوس خواهد شد و این بیماری نیز می‌تواند موجب سوختگی برگ پتوس ها گردد که باید در این مرحله حتما از قارچ کش‌هایی مانند مانکوزب یا کابندازیم استفاده نمایید البته باید توجه داشت که خود کم آبی خاک و آبیاری کم نیز موجب خشکی و سوختگی برگ پتوس ها خواهد شد.

کلام پایانی 

با بررسی دلیل سوختن نوک برگ پتوس به این نتیجه می‌رسیم عواملی که گفته شد موارد ساده‌ای هستند و شما می‌توانید با بخور سرد، آبیاری منظم، غبار پاشی روزانه، ساخت جزیره یا قرار دادن گیاه در مکان مناسبی که نور زیادغیر مستقیم داشته باشد و همینطور جایی که باد مستقیم کولر یا پنکه به آن نخورد و همچنین استفاده محدود از کود‌های شیمیایی و بررسی دما و قیم در نگهداری پتوس خود دقت کنید، تا پتوس شما تبدیل به گیاهی شاداب، زیبا و جذاب تبدیل شود.

شور شدن خاک، کمبود رطوبت، کمبود پتاسیم، گرما، نور مستقیم و زیاد و قارچ گرفتگی 6 دلیل سوختن برگ پتوس است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

8 دیدگاه برای “علت سوختن برگ پتوس”

 1. عالي بود مطلبتون امكانش هست با همين جزييات درد مورد زرد شدن و شل شدن برگ بابا ادم هم توضيح بدين سپاس

  • سلام
   وقت بخیر
   برای سوالات تخصصی میتونید از طریق واتس اپ یا تلگرام (09189618092) با ما در ارتباط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...